Kitap yazan olursa ona besmele ile başlasın sözü hadis mi?

Soru Detayı

- Böyle bir hadis var mıdır?
"Sizden kitap yazan olursa ona besmele ile başlasın."

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ebubekir ed-Dimyati’nin verdiği bilgiye göre, Hz. Peygamber (asm) Efendimiz özetle şöyle buyurdu:

“(Allah’ın yarattığı) Kalemin ilk yazdığı şey besmeledir. Bu sebeple, siz de bir kitap yazarsanız, onun başında besmele’yi yazın. Çünkü o indirilmiş her kitabın anahtarıdır (önce kitabın kapısı onunla açılır).”

Fakat bu rivayetin senedine rastlayamadık. (bk. Ebubekir ed-Dimyatî, İa’netu’t-Talibin, 1/9)

Suyuti’nin naklettiği bir rivayet de şöyledir:

“Besmele her kitabın anahtarıdır.” (el-Camiu’s-sağir, no: 6082)

Münavi de şerhinde buna yer vermiştir. (bk. Feyzu’l-Kadir, no: 6082) Ancak bu rivayet de zayıftır. (bk. Feyzu’l-Kadir, a.y.)

Besmele ile başlanmayan her önemli iş sonuçsuz kalır.”

manasındaki hadis rivayeti de -biraz zayıf da olsa- besmelenin önemini, Müslümanın işlerine nasıl başlaması gerektiğini güzel bir şekilde izah etmektedir. (bk. Feyzu’l-Kadir, no: 6284)