Kıyamet günü Güneş'e ne olacak?

Soru Detayı

- Tekvir Suresi güneşin karanlığa bürüneceğini söyler, İbn Kesir, İbn Abbas'tan "Bu, karartılacağı anlamına gelir" dediğini aktarır.
- Kıyame suresi güneş ve ayın birleşeceğini söyler (tutulma?)
- Sahih hadisler, Peygamber Efendimizin (sav) tutulma olduğunda saatin geldiğinden korkarak Mescid'e koştuğunu rivayet eder. Sonra güneş bir mil uzaktayken Arş'ın gölgesinde 7 kişi hadisi var. Yani o gün güneş ışığını kaybediyor mu, kaybetmiyor mu?
- Başka rivayetler o günün ışıktan yoksun olduğunu ve tek ışığın iyi ameller/iman olacağını, Zulmün ise karanlık olacağını söyler. Bu rivayetler arasında nasıl uzlaşma sağlanabilir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Konuyu birkaç madde hâlinde zikredelim:

a) Bir rivayete göre Peygamber (asm) Efendimiz şöyle buyurdu:

"Kıyamet günü olunca Güneş, kullara bir mil veya iki mil mesafede oluncaya kadar yaklaştırılacaktır. Güneş onları âdeta eritecek ve amelleri miktarınca ter içinde kalacaklardır." (Tirmizi, Kıyamet 2)

Burada açıkça belirtildiği gibi, kıyamet günü haşir meydanında Güneş insanlara oldukça yaklaştırılacak, hesabın şiddetiyle birlikte bu yaklaşmanın verdiği sıkıntıyla insanlar ter denizi içinde kalacaklardır. Onların her biri dünyada işlediği kötülükler nispetinde ter içinde olacaklardır.

b) Diğer bir rivayete göre Peygamber (asm) Efendimiz şöyle buyurdu:

“Güneş ve Ay ikisi de kıyamet gününde dürülüp karartılır.” (Buhari, h. no: 3200)

c) Bazı rivayetlerde ışıkları alınan Güneş ve Ay -onlara tapan inkârcıları yakmak üzere- cehenneme atılırlar. (bk. İbn Hacer, Fethu’l-Bari, 3200)

d) Kıyametten bahseden Tekvir suresinin ilk ayetinin meali: “Güneş dürülüp karartıldığı zaman” şeklindedir.

Bu gibi farklı ifadelerle anlatılan Güneş ve Ay'ın farklı zamanlarda, farklı zeminlerde, farklı konumlarına işaret edildiğini kabul etmek gerekir. Hadis ve ayetlerde çelişki olmadığına göre, bunların görünürdeki çelişkilerini izale edecek yorum, arz edilen şeklidir.

Denilebilir ki, mahşer günü en büyük mahkemede hesap başlamadan önce Güneş insanları yakacak derecede sıcak ve yakındır. Hesaptan ve herkes yerine gittikten sonra, Güneş'in ışığı alınır, karartılır ve cehennemin bir parçası veya bölgesi hâline getirilir.