Kızı veya hanımı açık olan baba deyyus mu, reddetmek mi gerekir?

Soru Detayı

- Açık olan akrabalarımızı akrabalıktan reddetmeli miyiz, reddetmezsek deyyus mu oluruz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ehl-i sünnete göre imanı olan, büyük günah işlese de sonunda cennete girecektir. Birçok ayet ve hadis, imanı olan ama günah işleyenlerin sonunda cennete gireceklerini ifade ediyor.

Akraba ile alakayı kesmek, sılayırahimi terk etmek demektir. Sılayırahim ise duruma göre farz bile olur.

Başı açık olmak zina etmek değildir.

Deyyus, karısının veya başka bir yakınının zina etmesine göz yuman kişi demektir.

Başı açık olan kadına iffetsiz, zinakâr demek günahtır. Ayrıca kadının iffetine iftira edildiği için, bunu yapana seksen sopa vurularak cezalandırılır ve iftiracı sabıkalı hâle gelir.

Yakınlarında başı açık kadınlar bulunan kimse, hangi davranışının onları ıslah edebileceği veya daha kötü hale getirmeyeceğini düşünerek davranmalıdır...