Kızlar hafızlık yurduna gidebilir mi?

Soru Detayı

- Kız olduğum için babam beni hafızlık yurduna yollamıyor. Kitapta böyle bir şey yok, diyor; kız babasına emanet evlenene kadar diyor.
- Baba hafızlık yurdu diyorum, ama yok 17 yaşındayım.
- Ne yapmalıyım? Nasıl ikna ederim?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Yalnız kızların kaldığı bir yurtta kalarak hafızlığa çalışmayı engellemenin İslam’da yeri yoktur.

Kızın babasına emanet olması, köle, esir, tutuklu… muamelesi yapmasını meşru kılmaz.

Kızı kendine, ailesine, milletine ve ümmetine yararlı kılmak için, ilim ve marifet ile techiz etmek babasının vazifesidir.

Kız çocuklarına verilecek ilim, irfan ve marifetin sınırları konusunda her zaman ve zeminin farklı talepleri ve ihtiyaçları vardır; geçmişte belli bir çağın uygulaması sınırlama için delil olmaz.

Bizi bağlayan Kur'an ve sünnettir; bu iki kaynakta kızların ilim, irfan ve marifet edinmelerini yasaklayan sahih bir ifade yoktur. Sınırlayan bazı rivayetler de yoruma tabidir.