Kocam çok küfür ediyor ne yapmalıyım?

Soru Detayı

- Eşim hayatımızla alakalı bir karar alındığında senin fikirlerine güvenmiyorum diyor “Ben buyum, istemezsen gidersin.” diyor bana kaç defa kapıyı gösterdi.
- Çok küfür ediyor ne yapmalıyım?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Eşiniz, her şeyden önce dindeki güzel ahlakı, insanlık erdemlerini öğrenmelidir. Allah’a ve ahiret gününe olan imanının kuvveti nispetinde eşine karşı daha halim-selim olabilir.

Yalnız herkesin vebali kendine ait olduğundan, siz eşinizin bu huysuzluğuna karşı sabrederseniz mükafatınız büyük olur. Ailenizde, başta namaz olmak üzere, kulluk görevleri yapıldığı nispette orada huzur olur.

Toplumumuzda bazı ailelerde erkekler, çocukların ve hanımların bulunduğu ortamlarda maalesef çekinmeden küfür edebiliyorlar. Bu ailelerde yetişen çocuklar da günlük hayatlarında normalleşen bu sözleri, daha sonra evlenince kendi ailelerinde kullanmaktan çekinmiyorlar. Çünkü ağıza alınmayacak en galiz sözler, sık sık kullanılınca, onlar için sıradanlaşıyor ve gerçek anlamının ötesinde sadece bir kızgınlık ifadesi olarak kullanılıyor.

Biz burada kocanıza doğrudan seslenme imkânımız olmadığı için, haliyle size yönelik düşüncelerimizi ifade etmeye çalışacağız.

İfadelerinizden, sıkıntınızın sadece kocanızın küfürleri veya sözlerinden ibaret olmadığı, genel anlamda evlilik ilişkilerinizin de iyi olmadığı anlaşılıyor. Bir karı-koca ilişkisinde sorun varsa, oranlar değişse de her iki tarafın da bunda sorumluluğu olabilir. Örneğin, sorunun yüzde sekseni kocanızda olsun, ama bunun yüzde yirmisi de muhtemelen sizde olabilir. Bunun için siz öncelikle söz ve davranışlarınızı gözden geçirip, kendinizi yüzde on değiştirebilirseniz, emin olun kocanız da en az yüzde yirmi değişecektir.

Kocanızın aynı zamanda öfkeli ve kızgın bir yapısının da olduğunu tahmin ediyoruz. Bu durumda üzerine gitmeyin ve onu sakinleştirmeye çalışın.

Eşiniz muhtemelen köken ailesinde babasında duyduğu küfürleri, kızgınlık anında evde kullanıyor. Bu durumda öncelikle kocanızın her zaman mı yoksa sizin herhangi bir söz ve davranışınız karşısında mı küfür ettiğine dikkat edin. Eğer, sizin bir söz ve davranışınız karşısında küfrediyorsa, -haklı veya haksız fark etmez- bir süreliğine onu öfkelendirecek şeylerden uzak durun.

Sözlerinizden, eşinizin öfkeli kişilik yapısı yanında, genel anlamda size karşı da biraz öfkeli olduğunu tahmin ediyoruz. Eğer düşündüğümüz gibi ise, karı-koca ilişkilerinizin normalleşmesi, size karşı duygusal yakınlığının artması, aranızdaki muhabbetin güçlenmesi oranında söylediği sözler de güzelleşecektir.

Erkekler büyük oranda, eşlerinden sitem ve eleştiri işittiklerinde ve aynı zamanda takdir görmediklerinde, sözleri dinlenmediğinde, anne-babaları eleştirildiğinde mahrem hayatları çok iyi olmadığında aşırı öfkelenirler. Anladığımız kadarıyla kocanız, kendisinin çok eleştirildiğini ve beğenilmediğini düşünüyor. Sizin tarafınızdan sürekli eleştirilmiş olmak onu aşırı bir öfkeye sevk etmiş olabilir. Eleştiri konusunda söz ve davranışlarınızdan uzak durdukça, onun da öfkesi, dolayısıyla küfürlü sözleri azalacaktır.

Unutmayalım, eleştiri hiçbir insanın hoşuna gitmez. Kadın-erkek fark etmiyor, eşlerin birbirini eleştirmesi aralarına duvar örmelerine neden olan en temel hatadır. Ne eşinizin sizi eleştirmesine izin verin, ne de siz onu eleştirin.

Öfke ve tartışma anında akıl ve sağduyu devre dışı kalır, kişiler sadece duygularıyla hareket ederler. Bu süreçte de ağızlarından çıkan sözleri kulakları duymaz.

Ne kadar haklı olursanız olun, kocanızla asla kavga seviyesinde tartışmayın. Sizi rahatsız eden söz ve davranışları varsa, anında cevap vermeyin, kendinize biraz zaman tanıyın, abdest alın, biraz yürüyün veya başka bir odaya geçin ve gerekirse yastıkları yumruklayın, hatta ağlayın, biraz gevşedikten sonra, sinirleriniz yatıştıktan sonra onunla konuşun.

Gerekirse, sizi rahatsız eden konu hakkında bir gün sonra konuşun. Ertesi gün yanına gidin, çay içerken veya otururken elini tutun, “Küfür edince, ağır söz söyleyince çocuklarımız da ben de çok üzülüyoruz. Bunu yapma.” deyin. Suratınızı asmayın, normal görevlerinizi aksatmayın, ama birkaç gün biraz mesafeli ve üzgün durup ve tepkisine bakın. Eğer bir yakınlaşma sinyali varsa, cevap verin ve attığı adımdan dolayı ne kadar mutlu olduğunuzu söyleyin.

Muhtemelen genelde eşinizin kararlarının aksine düşünce belirtmiş olmanızdan dolayı, haklı da olsanız, demek ki sizin kararlarınıza karşı bir tutum geliştirmiştir. Bu tutum zamanla kalıp yargıya dönüşmüş. Yani sizin sürekli muhalefet ettiğinizi, onun kararlarını beğenmediğinizi düşünmeye başlamış olabilir. Bunun kırmanın yolu, onunla ortak olduğunuz konularda mutlaka fikrinizi olumlu olarak ifade edin, kararının doğru olduğunu söyleyin, yaklaşımını beğendiğinizi ifade edin.

Erkekler, eşleri tarafından kabul görmeyi, becerikli görünmeyi, başarılı kararlar verdiklerini duymalarından çok memnun olurlar.

Farklı düşündüğünüz konularda ise, eğer sizin görüş belirtmeniz bir şeyi değiştirmeyecekse, illa da karşı çıkmaya gerek yoktur. Yanlış olduğuna inandığınız bir kararı tasdik etmenize de gerek yoktur, sadece o konuda muhalefet etmeyin. Yani sürekli eşinizi karşınıza almayın, onu yanınıza almaya çalışın.

Kocanızla aranızı düzeltmeniz oranında onun da size karşı tavrı değişecektir.

Bediüzzaman Hazretlerinin şu ifadesi hepimizin kulağına küpe olmalıdır:

Ne mutlu o kocaya ki; kadınının (karısının) diyanetine bakıp taklid eder, refikasını hayat-ı ebediyede kaybetmemek için mütedeyyin olur.

Bahtiyardır o kadın ki; kocasının diyanetine bakıp "ebedî arkadaşımı kaybetmeyeyim" diye takvaya girer.

Veyl (yazıklar olsun) o erkeğe ki; saliha kadınını (karısını) ebedî kaybettirecek olan sefahete girer.

Ne bedbahttır o kadın ki; müttaki kocasını taklid etmez, o mübarek ebedî arkadaşını kaybeder.

Binler veyl o iki bedbaht zevc ve zevceye (eşlere) ki; birbirinin fıskını ve sefahetini taklid ediyorlar. Birbirine ateşe atılmasında yardım ediyorlar!(Lem'alar, s. 197)