Koltuk altı ve kasıkları kırk günde bir temizlemek yeter mi?

Soru Detayı

- Koltuk altı ve kasıkları (etek traşı) kırk günden fazla temizlememek günah mıdır?
- Tırnakları Peygamberimiz (s.a.v) haftada bir mi kesmiştir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Ebu Hureyre anlatıyor; Hz. Peygamber (a.s.m) buyurdu ki:

“Etek tıraşı olmak, sünnet olmak,  bıyıkları kısaltmak, koltuk altını temizlemek, tırnakları kesmek fıtrattandır. (Yani eskiden beri peygamberlerin uygulaya geldikleri prensiplerdendir.) (bk. Neylu’l-Evtar, 1/108)

Kütüb-i Sitte’de yer alan söz konusu hadiste geçen hususlar, bütün mezheplerin ittifakıyla sünnettir.(bk. Zuhaylî, el-Fıkhu’l-İslamî, 1/306-308).

Sünnet olmak hariç, diğer işlevleri haftada bir yapmak sünnettir. Hz. Peygamber (a.s.m)’in bu işlevleri cuma veya perşembe günü yaptığına dair rivayetler vardır.(bk. Zuhaylî, a.g.e. 1/311).

Bunları kırk günden fazla yerine getirmemek -bütün mezheplere göre- mekruhtur.. (bk. Zuhaylî, el-Fıkhu’l-İslamî, 1/311).

Hanefilere göre bu gecikme tahrimen mekruhtur. (bk. Cezerî, el-Fıkhu ala’l-Mezahibi’l-arbaa, 2/45).