Kopartılan deriler necis mi?

Soru Detayı

- İnsan bedeninden ayrılan deriler, etler, başka parçalar necis olur mu?
- Elimde veya başka yerlerimde deriler nasırlar soyuluyor ve ben de onları tam koparıyorum. Bu tarz deriler necaset midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Âlimlerin cumhuruna / büyük çoğunluğuna göre, insanların cüzleri / parçaları ve organlarının hükmü insanın bütünü için geçerli olan hükümdür.

Buna göre, hayatta olan bir insanın vücudunda bulunan idrarı, gaitası necis; saçı, kemiği, eti, organları temiz olduğu gibi, bedeninden kopartılan aynı maddeler de aynı hükmü alırlar. Necisi necis, temizi temizdir. Bu parçalar, ister hayatta olan isterse ölen kimseye ait olsun fark etmez. (bk. el-Mevsuatu’l-Fıkhıyetu’l-Kuveytiye, 40/79)

- Şafii âlimlerinden bazılarına göre, hayatta olan insandan ayrılan cüzleri / parçaları necistir. Fakat mezhebin en kuvvetli ve en sahih görüşüne göre, hayatta olan insandan ayrılan parçaları temizdir. (bk. el-Mecmu, 3/139)

- İmamu’l-Harameyn’nin “Hayata olan bir insanın ondan ayrılan herhangi bir parçasının necis olduğunu söylemesi en büyük bir yanlıştır.” şeklindeki fetvasının da altınızı çizmeliyiz. (bk. el-Macmu, 1/232)