Korona virüsten çok endişe ediyorum, ne yapmalıyım?

Soru Detayı

- Bu salgın Allah'ın insanlara bir mesajı mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evvela, işin başındaki devlet idarecilerimize, yani ülü'l-emre itaat edip, onların beyanları ve ihtarları doğrultusunda hareket edeceğiz. Bu bizim tedbirimiz olacak. Bu esnada resmi kanallar dışında gelen her türlü fitne ve fesat çıkarmaya, panik oluşturmaya yönelik haberlerden de uzak duracağız, hele ki bunları asla yaymayacağız.

Kur'an bize bu konuda şu ikazı yapmaktadır;

"Ey iman edenler! Eğer yoldan çıkmış, dinin emirlerine uymayan bir fasık size bir haber getirirse, hemen onun doğruluğunu araştırın!"

"Ta ki cehaletle bir topluluğa sataşırsınız, onları suçlarsınız da sonra yaptığınıza pişman olursunuz!" (Hucurât, 49/6)

Akabinde, özellikle sağlık çalışanlarına, tıbbi araştırma yapanlara, bu hastalığın şifasını arayanlara maddi-manevi destek verip onlara anlayış göstereceğiz.

En sonunda da dua, sabır ve tevekkül ile takdiri Allah'a bırakacağız, Ona teslim olacağız.

Sualinizin ilahi mesaj kısmına gelince, elbette gören gözlere, işiten kulaklara ve basiret ve feraset sahibi olanlara mesajlar çok nettir. Bunu ikiye ayırarak değerlendirelim inşallah.

Müslümanlara Olan Mesajlar

- Israrla birleşmiyorsunuz, tek vücut olmuyorsunuz. Aranızdaki ufak tefek farklılıkları zenginlik diye göreceğinize bunu ayrışma sebebi yapıyorsunuz, birbirinizi yiyorsunuz.

- Dünyanın en zenginleri de en fakirleri de sizden çıkıyor. Zenginler belki yüzde 1-2, fakirler geri kalan.

- İsrafınız had safhada.

- Yardımlaşmanız en aşağı seviyede.

- Dinin hassasiyetleri neredeyse unutulmak üzere; faiz, zina, içki, yalan, kul hakkını umursamama, vb... aranızda gayet kabul görmeye başladı.

- İbadetlerinizi sanki vazife savar gibi yapıyorsunuz.

- Dünyaya dalmışsınız, cihadı unutmuşsunuz. Hani dini tebliğ edecektiniz?

- Tembel tembel hazıra konuyorsunuz. Çalışma yok, gayret yok! Gayri müslimlerin yapıp ettiği ne varsa ve size ne kadar verirlerse ona razısınız. Âdeta asrın kölesi olmaktan, ezik bir hayat yaşamaktan memnunsunuz.

- Teknolojide 2-3 asırdır sınıfta kaldınız. Bu konuda yeni yeni adım atanlara destek olacağınıza, münafıkça onlara taş atıp baltalıyorsunuz.

- İki milyara yaklaşan Müslüman nüfus bir olup birkaç milyonluk azınlığın Kudüs’teki zulmünü durduramıyorsunuz. Hiçbir şey yapmayıp yardımı Allah’tan istiyorsunuz.

- Ortada Kur'an ve sünnet ayan beyan dururken dinin içine hurafeler doldurdunuz, onlardan medet umarak âdeta şirke düştünüz.

İşte şimdi size bir ilahi musibet; Kâbe, Mescid-i Nebevî, Mescid-i Aksa ve bütün camilerinizi kapatmak zorunda kalıp evlerinize kapandınız. Şimdi bu aylarda tefekkür ediniz ve tövbe ve istiğfarla halinizi ıslah ediniz, belki bu son şansınız çok dikkat edin!

Gayri Müslimlere Olan Mesajlar

- Demek Allah'ı kiminiz tanımıyor, kiminiz de nefsine, işine geldiğine göre tanıyor; haydi bir daha düşünün bakalım.

- Demek Allah'a şirk koşup, evrim, tabiat, materyalizm, ateizm, vb... safsatalara, zerrece şuuru, ilmi, iradesi, kudreti, hikmeti olmayan cansız madde ve kavramlara ilahlık payesi verip, onları yaratıcı konumuna getiriyorsunuz ve arkada işleyen Allah'ı, Onun kendisini Kur'an'da tanıttığı gibi tanımıyorsunuz.

- Demek Kur'an ve Hazret-i Muhammed (asm)'e -hâşâ - "Modası geçmiş eskilerin masalları!" diye bakıyorsunuz.

- Demek "Vur patlasın çal oynasın!" düzeniniz devam edecek sanıyorsunuz.

- Demen asalak gibi bütün dünyayı sömürmektir niyetiniz.

Öyleyse bakın bakalım Kur'an size ne demiş;

"İnsanlar nasihat edildikleri şeyleri unutunca, bu sefer üzerlerine bütün nimetlerin kapılarını açtıkça açtık. Nihayet kendilerine verilenler yüzünden ferahlandıkları ve şımardıkları zaman, onları ansızın yakaladık ve bir anda hepsi ümitlerini yitirdiler." (En'âm, 6/44)

Size;

- Faiz haram dedik, yaklaşmayın dahi dedik dinlemediniz; şimdi faiz indirme yarışına girdiniz, faiz düzeniniz yerin dibine battı!

- Zina etmeyin dedik; şimdi helal olan eşinizden bile uzak duruyorsunuz!

- Eşcinsellik sapıklıktır dedik; siz AIDS musibetinden bile ders çıkarmadınız!

- Size açılıp saçılmayın dedik, siz açıldıkça açıldınız; şimdi değil yalnız kadınlar, erkekleriniz bile âdeta peçe takar oldu!

- Size ibret almak için dünyayı gezin öyle turist olun dedik, siz ise çıplaklığı, zinayı, içkiyi, uyuşturucuyu ve kumarı turizm haline getirdiniz; şimdi bu sektörün geleceği ne olacak, nasıl olacak bir daha düşünün bakalım!

- Kimseye zulmetmeyin dedik, milyonlarca Müslüman'ı sömürüp öldürüp katlettiniz; şimdi sizden birkaç bin kişi ölünce mahvolduk diyorsunuz!

- Size sığınmaya çalışanların üstüne gaz sıktınız, duvarlar ördünüz; şimdi birbirinizin üstüne dezenfektan sıkıyorsunuz!

- Mallarınızı muhtaçlarla paylaşmadınız; şimdi bir rulo tuvalet kâğıdı için yapmadığınız rezillik kalmadı!

- Size "Dünya beşten büyüktür!" dendi, siz ise "En büyük biziz, biz ne dersek o olur!" dediniz; Allah ise Firavunu bir karıncayla, Nemrut’u bir sivrisinekle dize getirdiği gibi, sizi de gözle görünmeyen mikroskobik askerleriyle âdeta yerin dibine geçirdi!

Evet!..

Bütün bunlara daha nice mesajlar, hikmetler ilave edilebilir elbette.

Bize düşen görev nedir?

Biz insanlara düşen bunlardan ders almak, Allah'ı Onun istediği gibi tanımak, kibir, gaflet ve ülfet perdelerimizi yırtmak. Sonra tövbe edip Ona Onun istediği şekilde kul olup halimizi ıslah etmek.

Kıyamet mi?

Elbette, belki de çok yakındır, bilemeyiz.

Bize düşen asla kesin olarak bilemeyeceğimiz kıyamet vaktini hesaplamak değil, o zaman için ne hazırlayıp ne hazırlamadığımıza bakmaktır. Yani kabrin öte tarafında hiçbir işimize yaramayacak malayani işlerle uğraşmak yerine, Allah'ın rızası yolunda bir hayat sürmektir.

Şunu unutmayalım ki, belki bazılarımız bu virüse yakalanacak, çoğumuz hiç hissetmeyecek, bazılarımız hastalığı ağır geçirecek ve bir kısmımız da bu sebeple vefat edecek. Evet, istatistikiler diyor ki hastalığa yakalananların sadece küçük bir kısmı bu hastalıktan vefat ediyor.

Amma! Şundan kesin ve kati olarak emin olalım ki, şu an dünyada yaşayan 8 milyara yakın insanın istisnasız tamamı şu ya da bu sebepten çok kısa bir zaman içinde ölecek! Yoksa içimizde Koronadan kurtulursa hiç ölmeyeceğini ve Allah'a da hesap vermeyeceğini sananlar mı var? Bu nasıl bir gaflet?

Haydi kardeşlerimiz, hep beraber bırakalım kibiri, bırakalım enaniyeti, bırakalım cehaleti…

Dava benlik davası değildir; dava Hakkı bulma, Hakkı tanıma ve Hakka layıkıyla kul olup ebediyeti kurtarma davasıdır!

Bediüzzaman Hazretlerinin dediği gibi, "insanoğlunun en büyük meselesi cehennemden kurtulmak", değil de nedir?

Cehennemden nasıl kurtulacağımızı da herhalde ve elbette ki bize ancak Allah öğretecektir; Kur'an’da yazdığı ve Resulünün (asm) sünneti ile bize açıkladığı gibi...