"Koşarak yürümek müminin değerini yok eder." anlamında bir hadis var mıdır?

Soru Detayı

- Eğer doğruysa, ben bunun manasını idrak edemedim. Neden koşarak yürümek müminin değerini yok eder?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bizim ulaşabildiğimiz bazı kaynaklarda bu söz “Hikem-i Ataiye” kitabının sahibi, İbn Ataullah Hazretlerine aittir.

Manası şudur: İnsan şayet dünyalık herhangi bir şeye fazla meyl ediyor, onunla huzur buluyorsa, bu şey onun için bir beladır/yani bir imtihandır.

Hadiste şöyle buyurulmuştur:

“Kişinin lüzumsuz işlerle uğraşmaması, onun Müslümanlığının güzelliğini gösteren bir kanıtıdır.” (İbn Mâce, Fiten 21; Muvatta, Cami 2)

Ayrıca, ağırbaşlılığı zedeleyecek şekilde süratlıiyürümek bazen insanın toplumsal kariyerini, itibarını ve değerini zedeleyebilir.

Buna göre, koşarak yürümek adaba aykırı olsa bile, dini açıdan bir sakıncası olmaz...

Cenab-ı Hak yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim'de şöyle buyurmuşlardır:

“Rahman olan Allah Teâlâ'nın salih kulları, yeryüzünde vakar ve tevazu ile yürürler.” (Furkan, 25/63)

“Yeryüzünde büyüklük taslayarak yürüme. Sen ne yeri yarabilir, ne de dağlarla boy ölçüşebilirsin.” (İsra, 17/37)

“Gururlanıp insanlardan yüzünü çevirme; yeryüzünde kasılarak yürüme. Çünkü Allah büyüklük taslayan ve övünenleri sevmez.” (Lokman, 31/18)

“Ne çok yavaş, ne de koşarak, vasat bir şekilde yürü!” (Lokman, 31/19)

Peygamber Efendimiz (asm) bizzat yaşayarak, bilfiil göstererek yürüyüş adabını ümmetine ders vermiştir.

- Yolda yürürken, sağa sola hiç bakmaz, önüne bakarak yürürdü.

- Yürüyüşü gayet vakarlı, ne yavaş, ne de pek süratli idi. Yürürken, göğsünü gere gere dimdik yürümez, hafif öne meyilli, yokuştan aşağı iner gibi bir tavırla yürürlerdi. Köle ve miskinlerle beraber yürürdü. [bk. Prof. Dr. Ali Yardım, Peygamberimiz (sav)'in Şemaili; Prof Dr İbrahim Bayraktar, Hz. Peygamber’in Şemaili]

Ancak, acil bir durum söz konusuysa ve koşulması gerekiyorsa elbette koşmak gerekir ve bu durum müminin vakarını rencide etmez...