Kötü davranan aileme karşı nasıl davranmalıyım?

Soru Detayı

- Bir çocuğun anne babası ahlaksızsa, bunlardan büyüyene kadar hep ahlaksızlık gördüyse, ailesinin iman itikatlarında ciddi sorunlar varsa ve bu aile çocuğa çok acı verdiyse, çocuk da bu yüzden içe kapandıysa, kimseyle görüşemiyorsa ve bu kız mümin, İslamı ciddi yaşamaya çalışan biri ise, fakat ailesine sürekli istemsizce kötü konuşuyorsa, sürekli o evde sinir geliyorsa ne yapması gerekir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hele bir de bu kadar şuurluysa, ecri kat kat artacağından "elhamdülillah" demelidir!

Kur'an-ı Kerim mealen şöyle buyurur:

“İyilikle kötülük bir olmaz. Sen kötülüğü en güzel karşılıkla savmaya bak. O zaman göreceksin ki, aranızda düşmanlık bulunan kişi sanki candan, sımsıcak bir dost oluvermiştir. Bu güzel haslete ancak hakkıyla sabredenler erişebilir; buna ancak insani kemal ve faziletten yana nasibi bol olanlar ulaşabilir!” (Fussilet, 41/34-35)

Yüce dinimiz gerek Kur'an’daki birçok ayetiyle gerek Resulullah (asm)'ın pek çok hadisi ve tatbikatıyla ana-babaya azami saygı, ilgi ve alakayı farz kılmıştır, meğer ki kâfir olsunlar!

Bu kadar koşulsuz saygı ve hürmet ne evlat, ne eş ne de bir başkası için emredilmemiştir.

Bu emir sadece ana-babaya ve dolayısıyla nine ve dedeleredir.

Peki ya bizim dinimizi yaşamamıza engel oluyorlarsa?

İşte o zaman, bu doğrultuda onlardan gelen telkinlere kulaklarımızı kapatacağız, ama hiçbir şartta saygısızlık, hürmetsizlik etmeyeceğiz. Gerektiği zaman maddi ve manevi yardıma da aynen devam edeceğiz.

Bir taraftan da şöyle düşüneceğiz ve dua edeceğiz:

“Ey Allah’ım! Böyle inançsız bir aileden, böyle bir menfi ortamda beni dünyaya getirdin! Bana da imanı, hidayetini nasip ettin! Sana şükürler olsun, hamd olsun!

Şu anda ailemle bu şekilde imtihan edilmem senin hikmetin gereğidir, beni bu şuurdan uzaklaştırma! Benim yolumu şaşırtma! Bana yardım et!

Bana sabır ihsan eyle, ailemin hidayetine vesile olmamı nasip eyle!”

Bütün bunlara rağmen, onlar yine de imandan yüz çevirirlerse de şöyle düşünüp Allah’a sığınacağız:

“Bana Allah yeter. O’ndan başka ilah yoktur. Yalnız O’na dayandım, O’na güvendim. O, büyük arşın Rabbidir!” (Tevbe, 9/129)

Bu kardeşimiz sabırla, ihlasla bu şekilde Allah’a sığınarak ve kötü davranana iyi davranarak devam ederse, bilsin ki muhakkak Allah müminlerle beraberdir ve muhakkak ki beklemediği yerden kuluna yardıma gelecektir.