Kur'an-ı Kerim'i anlamak için Arapça bilmek yeterli mi?

Soru Detayı
Kur'an-ı Kerimi okurken anlamını da bilmek için Arapça mı öğrenmemiz gerekiyor? Arapça öğrenirsek Kur'an'ı da anlayabilir miyiz?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Arapçayı bilen kişi Kur'an-ı Kerim'in manalarını anlayabilir. Arapça düzeyi ne kadar iyi olursa anlama derecesi de o kadar artar. Ayrıca Kur'an-ı Kerim'in anlamını öğrenmek için meal ve tefsir de okunabilir.

Yusuf suresinin, "Biz Kur’an'ı Arapça olarak indirdik, umulur ki, siz onu anlarsınız." mealindeki ikinci âyet-i kerimesi, tefsirlerde özet olarak şöyle açıklanıyor:

"Biz Kur’an-ı Kerimi herhangi bir lisan ile değil, en geniş, en açık, en âhenktar olan Arap lügâtı üzere indirdik. Eğer akıllıca düşünürseniz, bu Kitab'ın ulviyetini, kendisinin bir şaheser, hükümlerinin tesirli, sözlerinin, bütün insanlığa hitap ettiğini, Müslüman olmayı en büyük bir vazife, en yüksek bir saadet telakki edersiniz."

Lisanı Arabi olan herkes Kur’anı hakkıyla anlayamaz. Lisan ayrı, ilim ayrıdır. Türkçe bilen insan, tıp, hukuk, fen gibi bilgileri bilir mi? Kur’an-ı Kerim baştan başa bir ilim deryasıdır. Bu bakımdan Kur'an-ı Kerim'i anlamak için sadece Arapça bilmek yetmez.