Kurban kesmesi karşılığında kasaba ücret ödemek caiz midir?

Soru Detayı

- Allah nasip ederse bu sene kurban keseceğim. Ama kesmeyi bilmiyorum ve kesim için uygun bir yerim de yok. Kasaba kestireceğim.

- Kesim için kasaba para vermem gerekiyor; bu işlem caiz midir?

- Bir yerde kesim için ücret vermenin caiz olmadığını, kesim işinin Allah rızası için ücret beklemeden yapılması gerektiğini okumuştum. Bu doğru mudur?

- Kesim için ayrıca ücret vermemin bir sakıncası var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kesim karşılığı olarak kasaba ücret vermekte bir sakınca yoktur. Ancak kasap ücretini, kurbanın eti veya derisi ile ödemek caiz değildir.

Hz. Ali'den şöyle dediği rivayet edilmiştir:

"Resulullah (asm), develer kesilirken başında durmamı, derilerini ve sırtlarındaki çullarını paylaştırmamı emretti ve onlardan herhangi bir şeyi kasap ücreti olarak vermeyi bana yasakladı ve 'Kasap ücretini biz kendimiz veririz.' buyurdu." (Müslim, Edahî, 28; Ebu Davud, Edahî, 9; Nesâî, Dahâyâ,37)