Leibnizci Kozmolojik Argüman yaratılışa aykırı mı?

Soru Detayı

- Leibnizci Kozmolojik Argüman nedir, yaratılışa aykırı mı, yoksa yaratılışı destekler mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu delil İmam Gazali'nin "Leyse fi’l-imkân ebdeu mimmâ kân = Var olandan daha mükemmeli mümkün değildir.” görüşünün hemen hemen aynıdır.

Leibniz de aynen Gazali gibi Tanrının mevcut varoluş şartları içinde en güzel dünyalardan birini yarattığını söyler. Bu açıdan bakıldığında doğal olarak yaratılış görüşünü destekler.