Lüks eşya üretmek, satmak, almak caiz mi?

Soru Detayı

- Lüks eşya örneğin saat, araba, mobilya, perde, ayakkabı, gömlek... üretmek veya satmak ya da almak caiz mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İsraf görecelidir. Durumuna göre lüks eşya kullanması israf sayılmayan kimseler bunları alır ve kullanırlar; üretmek de caiz olur.

Farz ve haram başka, müstehab, mekruh, mübah başkadır.

Müslümanın kırmızı çizgisi farzları ve vacipleri eda etmeyi terk etmemek ve haramlardan ve tahrimen mekruhlardan uzak durmaktır. Bundan berisi takvaya girer ve herkesten o beklenemez; bu yüzden farz ve vacipler ile haram ve tahrimen mekruhtan berisi yaptırımlı olmamıştır.