Madde, gördüğümüz gibi mi?

Soru Detayı

- İnternette bazı yerlerde, madde var ama gerçek halini bilemeyiz, diyorlar.
- Ayrıca bazı inançlı hocalar da videolarında gerçeğe ulaşamayız deyince vesvese geldi. Bunları çürütür müsünüz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Madde, uzayda yer kaplayan bir hacmi veya şekli olan varlık şeklinde tarif edilir.

Maddenin şekli ve varlığı çevre şartlarına göre değişir. Mesela, suyun madde olarak bir yapısı var. Ama sıcaklık arttığı zaman gaz haline, sıcaklık azaldığı zaman buz şeklinde katı hale dönüşüyor.

Bir başka misal, elma ağacı bir maddedir. Belirli bir şekli ve yapısı var. Bu onun katı halidir. Ateşe attığınız zaman ışık ve enerjiye dönüşüyor. Ya da bu ağacı kendi haline bıraksanız seneler içerisinde çevre şartlarının etkisi altında çürüyüp kendisini meydana getiren atomlara kadar ayrıştırılır. Yani her bir madde belirli şartlar içerisinde belirli şekle sahiptir.

Mesela, sizin elinizde bir kalem var; bu bir katı maddedir. Bunu ışık hızıyla hareket ettirdiğimiz zaman bu katı madde enerjiye dönüşür. Işık hızından daha fazla bir hızla hareket ettirirsek tamamen nuraniyet halini alır.

Peki, bu maddenin aslı nedir?

Madde atomlardan yaratılmıştır. Belirli şartlarda belirli şekilde bir araya getirilen atomlardan madde yaratılıyor.

O zaman maddenin esası olan atom neyden meydana geliyor?

Atomlar da atom altı parçacık dediğimiz; proton, nötron ve elektronlardan yapılıyor. Bu atom altı parçacıklar da miyon, piyon, neon, nötriyo ve kuark gibi daha alt birimlerden meydana geliyor. Bunların aslı ise enerji dalgalarıdır.

İnsanın da madde olarak şekli sabit değildir. Ölümle ruhu ruhlar âlemine gönderilir. Maddesi ise bir süre sonra atomlara kadar ayrışır. O atomlar başka varlıkların inşasında kullanılır.

Sizin sözünü ettiğiniz bilim insanlarının söylemek istediği budur. Yani maddenin devamlı olan sabit bir şekli yoktur. Zaman ve şartlara göre Allah, maddenin yapısını ve şeklini değiştirebilir.

Zaten yeryüzündeki varlıklar Allah’ın isimlerine birer aynadır; onun isimlerinin yansımasıdır.