Maliki mezhebini taklit ederken, abdest sırasında yel çıksa abdest geçerli olur mu?

Soru Detayı

Benim iki sorum olacaktı:
1. Maliki mezhebini taklit ederken abdest sırasında yel çıksa abdest sahih olur mu?
2. Abdestte Maliki mezhebini taklit eden namazını da Maliki'ye göre mi kılmalı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

1. Maliki mezhebini taklit eden bir şahıs abdest sırasında yellenirse, yeniden abdest alması gerekir.

2. Bir gerekçeden dolayı, Maliki mezhebine göre abdest alan bir kişi, namazı da Malikiye göre kılması şart değildir.

Ancak, Maliki mezhebini taklit ederek abdest alan bir kişi, uygun bir gerekçe ile farklı muteber bir mezhebi taklit ederek, namazını kılabilir. Zira mezhepler arasında ihtilaf olan konularda, belli bir mezhebe bağlı kalmak zorunlu olmayıp, mazerete binaen başka bir mezhebin görüşü ile de amel edilebilir. (İbn Abidin, Raddu’l-Muhtar, I, 51)