Mehdi'nin amelinde ayıp ve günah yoktur sözü hadis mi?

Soru Detayı

- Mehdinin amelinde ne bir ayıp ne de bir zulüm vardır, şeklinde bir hadis var mı, sıhhat durumu nedir, hadisi nasıl anlamalıyız?
- Naim buyurdu ki: Ben Mehdi'yi Peygamberlerin suhufunda (sahifelerde; Adem, Şit, İdris ve İbrahim peygamberlere indirilen sahife şeklindeki kitaplarda) şöyle bulurum: "Mehdi'nin amelinde ne zulüm ne de ayıp yoktur." (Nuaym b. Hammad, vr. 50b; Ali Bin Hüsameddin El Muttaki, Celaleddin Suyuti’nin Tasnifinden Hadisler – Ahir Zaman Mehdisinin Alametleri, Kahraman Neşriyat, sf. 21)

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlgili söz hadis değil, Kâb b. Ahbar’a aittir. O şöyle demiştir:

“Ben Mehdinin Enbiyanın sifirlerinde (esfarında) görüyorum ki(orada denilir:) onun amelinde ne bir zulüm ne de bir kusur vardır.” (Nuaym b. Hammad, el-Fiten, 1034)