Mehdi’yi inkar eden beni inkar etmiştir, anlamında bir hadis var mı?

Soru Detayı

- Peygamber (sav) şöyle buyurmuştur:
“Evlatlarımdan olan Mehdi’yi inkar eden beni inkar etmiştir.” (Bihar-ul Envar) sahih bir hadis midir?
- Bu hadis sağlam bir hadis midir?
- Daha önce bu şekilde, direkt tekfir eden bir hadis görmediğim için merak ediyorum.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

“Evlatlarımdan olan Mehdi’yi inkar eden beni inkar etmiştir.” şeklindeki rivayete hiçbir sahih kaynakta rastlayamadık.

Soruda bir kaynak olarak gösterilen (Bihar-ul Envar, c. 51, s. 73) kitabı, bir Şii kaynağıdır ve içinde onlarca, yüzlerce aslı astarı olmayan rivayetler vardır; bu da onlardan biridir.