Melekler, kahve içene dua edermiş doğru mu?

Soru Detayı

- Melekler kahve kokusunu severmiş ve kahve kokusu durdukça kahve içen için istiğfar ederlermiş, doğru mu?
- Bu anlamda bir hadis var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu anlamda bir hadis rivayeti yoktur.

Ancak, Allah dostlarından bir zat rüyasında Hz. Peygamber (asm) Efendimizi görmüş, ondan kendisinin rivayet edebileceği bir hadisini rica etmiş. Efendimiz (asm) de bazı şeyler arasında kahve ile ilgili olarak “Bir kişi kahve içtiğinde kokusu ağzından gidinceye kadar melekler onun için tövbe-istiğfar eder.” buyurmuş. (Nebhani, Cevahiru’l-bihar, Beyrut, 1971, 4/385)

Açıkça görüldüğü üzere bu bir hadis değildir, bir zatın rüyasıdır.

Hz. Peygamber (asm) Efendimizi rüyada görmek ve ondan bilgi almak, rüyayı gören için güzel ise de diğerleri için bağlayıcı değildir, delil olmaz.