Mescid namazını terk etmek kıyamet alameti mi?

Soru Detayı

- Mescid namazı denilen tahiyyetü’l-mescid namazını terk etmenin kıyamet alameti olduğunu duydum, doğru mu?
- Bu konuda bir hadis var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evet, bu konuda hadis vardır, ilgili hadis rivayeti şöyledir:

مِنْ أَشْرَاطِ السَّاعَةِ أَنْ يَمُرَّ الرَّجُلُ فِي الْمَسْجِدِ لَا يُصَلِّي فِيهِ رَكْعَتَيْنِ

“Kişinin camiye girip de iki rekat namaz kılmaması, kıyamet alametlerindendir...”(1)

Hakim, bu hadisin senedinin sahih olduğunu bildirmiştir.(2)

Kıyamet alametleri önemine göre küçük ve büyük diye de sıralanmıştır. Küçük alametlere dinî hayatın zayıflayıp kötülüklerin yayılmasına dair olaylar dahil edilirken, büyük alametleri kıyametin kopmasından kısa bir süre önce meydana gelecek harikulade vakalar oluşturur.

Mescitlerin sadece yol olarak kullanılması ve mescit namazının terk edilmesi, kıyametin küçük alametlerindendir.

Cami ve mescitleri yol edinmek, saygısızlık sayılmıştır. Çünkü camilere ve mescitlere saygı göstermek demek, Allah’ın dinine saygı göstermek demektir. Bu da iman ve takvayı gösterir.

Nitekim Allah Teâla şöyle buyurmaktadır:

“Her kim Allah’ın dinine saygı gösterirse, şüphesiz bu kalplerin takvasındandır.”(3)

Hz. Peygamber (asm) Efendimiz de şöyle buyurmaktadır:

“Sizden kim mescide/camiye girerse, iki rekat namaz kılmadan oturmasın.”(4)