Mescitte kayıp eşya aramakla ilgili hadis hadis hakkında bilgi verir misiniz?

Soru Detayı
Peygamberimiz (s.a.v) "mescid içinde eşyasını kaybedip arayan adam görürseniz 'bulamaz ol' deyin" demiş. Devesini veya yularını arayan biri olmuş, onun için söylemiş, detayını tam bilmiyorum, Allah ve Resülü daha iyi bilir. Ben de Bursa Ulu Camii'de muezzin odasında "tesbihim kayboldu" deyip oturanları kaldırıp minderlerin arasını arayan birine aynısını söyledim; o şahıs hocaya sormuş, "yok öyle bir şey" demiş, doğrusu ne?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Büreyde radıyallahu anh anlatıyor:

"Bir adam mescidde yitiğini ilan etti ve: "Kim kızıl deveyi gördü?" dedi. Bunu işiten Aleyhissalâtu vesselâm:

"Bulamaz ol! Mescidler neye yarayacaksa onun için inşa edilmiştir, (gayesinden başka maksadla kullanılamaz)!" buyurdular." [Müslim, Mesacid 80, (569)].

Bu hadis mescidde kayıp ilanını yasaklamaktadır. Alimler bu hususta ihtilaflıdır. Bir kısmı buna mekruh derken bir kısmı haram demişlerdir.

Camilerde yüksek sesle konuşmak da mekruh addedilmiştir. Ebu Hanife ve bazı alimler ilim, dava vs gibi insanların muhtaç olduğu meselelerin mescidde yüksek sesle konuşulmasını beis görmemişlerdir.

Bu hadis camide yüksek sesle kayıp ilanını nehyetmiştir. Ancak bir insanın bir eşyası camide kaybolduğu takdirde, onu sessizce aramasının bir mahzuru yoktur.