Mestin neden altı değil de üstü meshedilir?

Soru Detayı

- Çorap mesti giyerken neden sadece üstü mesh edilir altı daha pis değil mi neden böyle bir hüküm var hikmeti nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslam’daki konuların / emirlerin bazıları taakkuli (gerekçelerini akılla idrak etmek mümkündür) bazıları ise taabbüdidir (yani gerekçelerini akılla idrak etmek mümkün değildir).

Mest üzerine mesh de dâhil olmak üzere ibadetler taabbüdi konulardır. Yani ibadetlerle ilgili hükümlerin konuluş gerekçesi açık ve anlaşılır olmayabilir.

Dolayısıyla ibadetlerin şartları ve uygulamaları Yüce Allah öyle emrettiği veya Hz. Peygamber (asm) öyle yaptığı için yapılır. Bunların nedeni sorulmaz ve insanlar tarafından da tam olarak bilinmez. (İbn Abidin, Reddu’l-muhtar, I, 447)

Mestin üzerine mesh etmek Hz. Peygamber’in (asm) sünnetiyle sabit olup Hz. Peygamber’in (asm) abdest aldığını ve mestlerinin üzerine mesh ettiğini bildiren birçok rivayet vardır. (Buhari, Vudu’, 35, 48; Müslim, Taharet, 72-73)

Dolaysıyla mestin üzerine mesh edilmesi konusunda Hz. Peygamber’in (asm) uygulamasına uyulur.

Sonuç olarak, bazı dinî hükümlerin gerekçeleri ve hikmetleri akıl ile anlaşılmayabilir. Mestin altına değil de üzerinde mesh edilmesi de bu doğrultuda ele alınmalıdır.