Meva ismini vermek uygun mu?

Soru Detayı

- Meva ismi hakkında bilgi verir misiniz?
- Biz Meva ismini koymayı düşünüyoruz da Kuranda geçen "Cennet'ül-Me'va" ismi ile kız çocuklarına konan "Meva" ismi farklı diyenler var. Me'va ile Meva yazım şekli bakımından Arapça'da farklı anlama mı gelir?
- Bir de bu ismi koyma(k) caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Meva: ( مَاْوٰي ) Mesken, yurt, sığınacak yer demektir.

Me'va ile Meva aynı kelimedir.

Meva kelimesi bu şekliyle Kuran'da yirmi iki defa geçer. Mesela bk. Secde 32/19, Necm 53/15, Naziat 79/39, 41, Ankebut 29/25, Tahrim 66/9…

İlgili ayetlere bakıldığında "meva" kelimesinin hem cennet hem de cehennem hakkında kullanıldığı görülür. Yani diğer âlemde her hâlükârda insanın bir meskeni olacaktır.

Buna göre Meva ismini cennetin sıfatı olarak vermenin sakıncası olmamakla birlikte, daha güzel isimler verilebilir.

Bu durumda ismi "Meva" olanın, ebedi meskeninin cennet olması için azami bir gayret içinde olması ve ömür sermayesini ona göre değerlendirmesi beklenir.