Mideden gelen sıvıyı yutmak, orucu bozar mı?

Soru Detayı

- Reflü nedeniyle gün içerisinde ağzıma safra sıvısı geliyor, bunu yutarsam orucum bozulur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Miktarı ne olursa olsun kendiliğinden gelen kusuntu orucu bozmaz. Aynı şekilde mideden ansızın ağza yükselip tekrar mideye dönen şeyler de oruca zarar vermez. Kişinin kendi isteği ile ağız dolusu kusması hâlinde ise oruç bozulur.

Hz. Peygamber (asm) buyuruyor:

“Oruçlu kimse kendisine hakim olamayarak kusarsa ona kaza gerekmez. Her kim de kendi isteği ile kusarsa orucunu kaza etsin.” (Ebu Davud, Savm, 32)

Buna göre, reflü gibi hastalıklar sebebiyle midenin salgıladığı sıvıların ağza gelip tekrar mideye gitmesinden dolayı oruç bozulmaz. Aynı şekilde mideden ansızın ağza yükselip tekrar mideye dönen şeyler de oruca zarar vermez. Ancak ağza gelen sıvı, tükürme imkânı olduğu hâlde kendi isteği ile bilinçli bir şekilde yutulursa oruç bozulur.