Mirastan feragat etmek günah mı?

Soru Detayı

- Babamdan kalan mirastan 3 kardeş için annem feragat ettiğini söyledi, şimdi ise ahirette vebali var altından kalkamazsınız, diye söylemişler...
- Böyle bir durum var mı, ne yapmamız gerekiyor?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Öncelikle ifade edelim ki, hayır böyle bir durum yoktur, varis olan kişi istediği kişi veya kişiler için miras hakkından feragat edebilir, annenizin feragatı geçerlidir.

Vefat eden kişinin varislerinden biri, diğer varislerin biri veya tamamı adına hakkından feragat edebilir, bu durum günah olmadığı gibi, sadaka sevabı alır.

Ancak mirasçıların tamamına değil de belirli bir kısmı lehine feragat edecekse, önce feragat edenin payının ayrılıp, daha sonra bu payın, lehine feragat ettiği mirasçılara verilmesi gerekir. Fakat mirasçıların tamamı lehine feragatta bulunacaksa, böyle bir işleme gerek yoktur.

Feragat ettiğini sözlü olarak bildirebileceği gibi, yazılı olarak beyan etmesi daha uygun olur.

Şu hâlde bir kimse kendisine miras olarak intikal eden hakkını kısmen ya da tamamen diğer mirasçılardan birine veya bir yabancıya hibe edebilir. Çünkü bu mal onun hakkıdır. Ayrıca mirasçılar, karşılıklı rıza ile malı diledikleri şekilde taksim edebilirler. Maddi veya manevi herhangi bir baskı olmaksızın, haklarından kısmen veya tamamen diğer mirasçılar lehine feragat edebilirler. (Mevsıli, el-İhtiyar, IV, 523)

Konunun başka bir boyutu ise, miras bırakacak kişi vefat etmeden, hâlâ hayatta iken, varis olacak kişiler bu mirastan feragat edemezler. Çünkü miras hakkının ancak murisin yani varis olunacak kişinin ölümü ile ortaya çıkacaktır.

Bu nedenle miras bırakacak kişi ölmeden önce, varis olacaklar için miras hakkı diye bir hak kesinlikle söz konusu olmaz. Henüz ortada olmayan bir haktan da feragat edilemeyeceği açıktır.

Özetle, vefat eden kişinin varisleri miras haklarından istedikleri şekilde feragat edebilirler, ancak muris henüz vefat etmediyse, varis olacak kişilerin feragat etmesi diye bir durum söz konusu olamaz, eğer böyle bir düşünce varsa, muris vefat ettikten sonra olabilir.