Muharrem ayına özgü bir namaz var mıdır?

Soru Detayı

- Bazı yerlerde Muharrem ayının ilk gecesi yani hicri yılbaşı gecesi kılınacak bir namazdan söz edliyor, böyle bir namaz var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sahih kaynaklarda, Muharrem ayına veya Muharrem ayının ilk gecesi olan hicri yılbaşına özel nafile bir namazın olduğuna dair herhangi bir hadis bulamadık.

Mübarek gün ve gecelerde kaza namazları olanların öncelikle kaza namazlarını kılmaları ve gecenin bir vaktinde teheccüd namazını da ilave ederek kılmaları uygun olur. Çünkü bütün gecelerde olduğu gibi, mübarek gecelerde de kılınacak en güzel nafile namazların başında, gece namazı da denilen teheccüd namazı gelir.

Bu nedenle, Muharrem ayının ilk gecesinde de teheccüd namazı kılınması en uygun olanıdır.

Nitekim Resûl-i Ekrem (asm) Efendimiz şöyle buyurmuştur:

“Ramazan orucu dışında en faziletli oruç, Allah’ın ayı Muharremde tutulan oruçtur. Farzlar dışında en faziletli namaz da gece namazıdır. (Müslim, Sıyam 202-203; Ebu Davud, Savm 55)

Ayrıca Kur'an okumak ve anlamak, dinî eserlerden istifade etmek, zikir ve salavatla meşgul olmak da unutulmamalıdır.