Mürted, dinden çıkan anne ve babaya iyilik yapmak haram mı?

Soru Detayı

- İslam dininden çıkan anne, baba, evlat ve diğer yakın akrabalara iyilik yapmak, akraba ilişkilerini devam ettirmek haram mı?
- Bu konuda ayet olduğu söyleniyor. Buna göre dinden çıkan anne baba da olsa iyilik yapmamak ve bütün irtibatı kesmek mi gerekir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Mürted olan kimselere ceza vermek devlete ait bir vazifedir.

Fertlere gelince, onlara nasıl davranmak dinin amaçlarına uygun ise öyle davranmak gerekir.

Yaptıklarını onaylamak ve cesaret vermek caiz olmaz, ama belli bir ilişki onların dine dönmelerine sebep olabilecek veya Müslümanlara kötü davranmalarını engelleyecekse, bunu yapmak daha uygun olur.

Lokman suresinde Allah Teâlâ  (31/15) “Seni şirk koşmaya zorlar iseler -bu kounda-  ana babaya itaat etme, ama dünyada onlarla yine de iyi ilişki kur, iyi davran.” buyuruyor.