Muskat cevizi baharatını yemeklerde kullanmak helal midir, haram mıdır?

Soru Detayı

- Muskat cevizi isimli bilye boyutundaki baharatı bazı yemeklerde rendelemek suretiyle 1 gram kadar az bir miktar kullanıyorum. Ve bu sekılde bu bılye yaklasık bir senede ancak bitiyor. Fakat muskat cevizinin aşırı derecede tüketiminin (onlarcasını rendeleyip kaşıkla yenecek kadar) sarhoş edici etkisi olduğu biliniyor.
- Bu durumda ''Çoğu sarhoşluk verenin azı da haramdır'' hadisi ile muskatın zerresini kullanmam da haram mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

"Çoğu sarhoşluk veren" ifadesi, "bir kimsenin bir defada normal tüketebileceği miktarın azamisi" demektir.

Muskat cevizini, bir insan oturup bir kilosunu yiyemez. Eğer bir kilosunu yemek normal ve âdet olsaydı ve bu da insanı sarhoş etseydi, bu takdirde azı da yasak olacaktı...