Müslüman olan köleyi efendisi hür eder mi?

Soru Detayı

- İslam’da, gayrimüslim köle olan bir kişi eğer sonradan Müslüman olursa o kölenin efendisi köleyi hür eder mi?
- Böyle bir kural İslam’da bu var mıdır?
- Buna gerekçe olarak Tevbe 5 gösterilebilir mi?
- Çünkü ayette der ki namaz kılar, zekat verir, tövbe ederse yani Müslüman olursa serbest bırakın diyor.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Tevbe suresinin beşinci ayetindeki konu, muharip müşriklerin savaştan vazgeçmeleri, zahiren de olsa Müslüman olmaları ile ilgilidir; bu takdirde Müslümanlar da onlarla savaşa son vereceklerdir. Köle iken Müslüman olanlarla ilgili değildir.

Eğer köle Müslüman olunca doğrudan hür olsaydı veya sahibi onu hür bırakmaya mecbur tutulsa idi, bu hüküm kötüye kullanılır, sahte Müslümanların haddi hesabı olmazdı.

Müslüman olan kölelerin farkı, bazı kefaretlerde onların hür bırakılmasına öncelik verilmiş olmasıdır.

Şunu bir daha ifade edelim:

İslam köleliği getirmedi, kaynaklarını teke indirdi, onu da mecbur kılmadı, kölenin durumunu ıslah etti, zaman içinde bu insanlığa yakışmayan uygulamanın tamamen ortadan kalkmasının yolunu açtı, ama Müslümanlar bu yoldan yürüyerek dinin maksadını gerçekleştirmekte çok geç kaldılar.