Müslümana kâfir, Hristiyan, Yahudi demek dinden çıkarır mı?

Soru Detayı

- Müslümanlara şakasına kafir ya da Hristiyan, Yahudi gibi şeyler söylemek dinden çıkarır mı çıkarmaz mı?
- Birkaç yerde çıkarır yazsa bile başka bir yerde de sadece caiz olmadığını gördüm, bu durumda arada kalarak sormak istedim.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hayır, dinden çıkarmaz, kâfir yapmaz.

Ancak, şakasına da olsa bir Müslüman, hiçbir Müslümana kâfir, münafık, Yahudi veya Hristiyan diyemez, dememeli; bu durum hem kul hakkına hem de Allah hakkına neden olur. Çünkü yalanla eş anlamlı şakalar, bizzat yalan olduğu için haramdır. Mutlaka o Müslümandan helallik alınmalı ve Allah’a tövbe-istiğfar edilmelidir.

Ayrıca bir daha bu tür şakalar yapmamak gerekir. Ağzımızı hayra ve hayırlı işlere alıştırmalıyız.

Hz. Peygamber (asm) ve ashabının yaptığı şakalar, kırıcı ve yalan cinsinden olmayan şakalardır. Böylesi şakalar ise insanlar arasında muhabbeti arttırır. Ancak her işte olduğu gibi şakada da aşırı gitmemelidir.