Mutlu olmak için namazı bırakmalı mıyım?

Soru Detayı

- Beni çok üzüyorlar, beni aptal yerine koyuyorlar.
- Kızlarla konuşmadığım, küfür etmediğim için bana mal muamelesi yapıyorlar.
- Günaha gireceğime 5 vakit namaz kılıyorum biraz da okulum değiştiģi için sessizim, arkadaşım yok.ne yapalım mutlu olmak için namazı bırakmalıyım. Yeter artık çok mutsuzum.
- Allah rızası için yol gösterin. Ne yapmam gerekiyor?
- Bi dua falan var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

"Mutlu olmak için namazı bırakmalıyım.", sözü; "Sağlıklı olmak için suyu, havayı ve gıdayı bırakmalıyım." diyen bir kimsenin haline benzer...

Aslında bu durumunuz sizin için bir madalyadır. Allah için yaptıklarınızdan dolayı sizi kınıyorlarsa, bundan daha güzel bir şey olabilir mi?..

Demek ki yolunuz doğru ve hedefiniz haktır.

Kişiliğiniz, sizin psikolojik deriniz gibidir... Onunla oynarsanız ciddi yara alırsınız. Hiçbir kişilik türünün birisine üstünlüğü yoktur.

Yeri ve zamanı geldiğinde her kişilik türü en iyi kişilik türünü temsil eder.

Kişiliğimizin yanında bir de "karakterimiz" vardır. Karakterimiz psikolojik elbisemizdir.

Bu sebeple o elbisenin temiz ve güzel olması gerekmektedir. Zamanla bu elbise eskimekte veya kirlenmektedir.

Kur'an ahlakı bu elbiseyi temsil etmektedir. O kadar güzel ve temiz bir elbisedir ki her kişiliğin üstünde çok güzel durmaktadır.

İşte siz kişiliğinizle değil de onun elbisesi olan karakterinizin güzelliğine odaklanın.

Çevrenizdeki insanların kişilik yapıları sizinle zıtlık arz ediyorsa, siz, sizi anlayan kişilik yapısına sahip insanlarla münasebet kurun.

Eğer iletişimi koparamayacak derecede yakınlarınız ise tabiki "sabredin" deriz.

Ve meselenin önemli olan yanının ne atılgan olmak ne çekingen olmak ne neşeli olmak ne durgun olmak olmadığını,

Asıl önemli olan şeyin emanete hıyanet etmemek, doğru sözlü olmak, iffetli olmak, gibi değerle olduğunu hatırlatın.

Efendimiz (asm), kendisine karşı olumsuz tavır takınanları o emsalsiz şefkatiyle kucaklar ve hidayetleri için fiili ve kavli dua ederlerdi.