Nafile namaz kılana da cemaat olunabilir mi? Ben camide ögle namazının sünnetini kılıyordum, birden yanıma bir Arap ve Sudanlı kardeş cemaat oldular. Beni imam kabul ederek bana cemaat oldular. Bu mezhep farkı mı? Böyle durumlarda nasıl hareket edeyim?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

1. Her Müslüman tabi olduğu hak mezhebe göre hayatını tanzim eder ve ibadetlerini yerine getirir. Bu nedenle siz kendi mezhebinize göre, diğer kardeşlerimiz de kendi mezheplerine göre ibadetinizi yapmışsınız. Sizin sünnetiniz olduğu gibi, onların kıldığı namaz da olur.

2. Hanefi mezhebine göre, farz namaz kılanın nafile namaz kılana veya başka bir farz kılana uyması caiz değildir. Kıldığı namaz farz yerine geçmez ve sadece nafile kılmış olur. Çünkü imama uyan kimse ile imamın kıldığı namazın aynı namaz olması gerekir. Fakat nafile namaz kılanın farz namaz kılana uyması caizdir.

Örnek: Öğlenin farzını kılmış olan bir kimse, öğle namazını kıldırmakta olan imama uyacak olsa, bu ikinci defa kılacağı namaz bir nafile olarak caizdir. Ancak Hanefi mezhebi dışındaki bazı hak mezheplere göre, bir kimse farz, sünnet, kaza gibi herhangi bir namazı kılana, eda ya da kaza niyetiyle uyabilir; kıldığı namaz geçerlidir. Size uyan kardeşlerimiz buna göre kılmışlardır.