Namaz kılana, iş yeri sahibi hakkını helal etmeyebilir mi?

Soru Detayı

- İş yerimde patron, namaz kılmak yasak kılanlara hakkımı helal etmiyorum, diyor. Ama ben yine de namaz kılıyorum, kul hakkına giriyor muyum?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İş yeri sahibinin, farz ve vacip namazlar için hakkını helal etmemek gibi bir hakkı yoktur. Bu durum, "Hava almayın, hava alana hakkım helal değildir." demek gibidir.

Ancak namazları mümkünse izinli aralarda kılın, bu mümkün değilse vakit içinde kılmak şartıyla istediğiniz zaman kılın.

Unutmamak gerekir ki, namazı vaktinde kılmak farzdır. Bu nedenle "Namazı kılma!.." diyen iş yeri sahibi, bir farzı engellemeye çalıştığı için kendisi hem kul hakkına hem Allah hakkına girmiş olur.

Allah’ın emrine ve yasaklarına aykırı olan emir ve yasaklarda, hiç kimseye itaat edilmez, farz yerine getirilir, haram terk edilir.