Namaz kılmayan münafık mı oluyor?

Soru Detayı

- 40 gün cemaat ile namaz kılan münafıktan kurtulur hadisi 40 gün mü yoksa 40 vakit mi?
- Bu durumda cemaatle namaz kılmayan münafık mı oluyor?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Hadiste “40 rekât” değil, “40 gün” ifadesi geçmektedir. (Tirmizi, Salat 241)

- Bunun 40 gün, 40 gece olduğu açıklanmıştır. (bk. Tuhfetü’l-Ahvezi, 2/40)

- İbn Hacer, bu hadisin senedinin munkatı olduğunu, fakat amellerin faziletleriyle ilgili konularda, zayıf hadislerle de amel edilebileceğini bildirmiştir. (bk. Tuhfetü’l-Ahvezi, 2/40)

- Hadiste geçen “kırk” sayısına şerhlerde değinilmemiş olmakla beraber kırk günden maksadın cemaatle namaz kılmanın önemine binaen uzun bir müddet cemaatle namaz kılma, anlamında kullanıldığı kanaati oluşmuştur. Yoksa, bu kimsenin vaad edilen ecri kazandım düşüncesiyle "kırk gün" sonra cemaatle namaz kılmayı bırakması gibi bir anlayış ortaya çıkabilmektedir ki hadiste anlatılmak istenen de bu değildir, aksine cemaatle namaz kılmanın önemini ve kazandıracağı şeyleri haber vermektir.

- Müminler için kullanılan nifak kelimesi inanç anlamında değil, amel ve fiil anlamındadır. İkisi arasında, kömür ile kömüre dokunan elmas kadar fark vardır. İnanmadığı hâlde inandım diyen münafık, kömür gibiyse, mümin olduğu hâlde nifak alameti taşıyan kişi kömüre dokunduğu için kirlenen elmas gibidir.

İtikadi açıdan münafık olan kişi ancak iman etmekle elmas olur. İman edince de namazını kılar. Mümin olduğu hâlde günah ile kirlenen kişi ise, günahından arınarak temiz elmas olur.

Buna göre, namaz kılmayan bir mümin, kılmadığı her namaz için büyük günah işlemiştir, günahkârdır; günahına tövbe eder, namaza başlar ve geçmiş namazları kaza ederse, arınmış olur.