Namazda beddua etmenin ne faydası var?

Soru Detayı

- Namazda okuduğumuz surelerle ilgili bir hristiyan bana neden tanrının huzurunda Kevseri (sana buğzeden soyu kesilmişin ta kendisidir) ayetini okuyoruz, bu beddua değil midir neden ibadet ederken beddua ediyoruz, bunun ne faydası var demişti.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kevser suresinde hiçbir beddua yoktur. Bilakis surenin baştan sona kadarki üç cümlesinden ikisi bir ihbar cümlesidir, gelecekten haber vermektedir. Örneğin:

Birinci cümlede “Hz. Peygamber (asm) Efendimize kevserin yani maddi-manevi pek çok büyük hayırların ihsan edildiği, edileceği haber verilmiştir.”

İkinci cümlesi, Peygamberimize (asm), Rabbine namaz kılması emredilmiş bir inşa cümlesidir.

Üçüncü cümlede “Hz. Peygambere kin besleyen kimsenin akıbetinin husran olacağına” işaret edilmiştir.

Ayette, “kin besleyen kimsenin akıbetinin husran olsun, nesli kesik-güdük olsun” denilmemiş, “kin besleyen kimsenin akıbeti husran olur / soyu kesik, güdük olur” denilmiştir.

Kevser suresi hakkında ilave bilgi için tıklayınız:

KEVSER SURESİ.