Namazda ihlas suresi gibi kısa bir zammı sure okunurken, bir ayet unutulursa sehiv secdesi gerekir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Zammı sure okurken bir ayet atlamak mekruhtur. Fakat unutarak veya hata ile yapmışsa mekruh olmaz. O an hatırlarsa düzeltebilir.

Kişi Fatiha'dan sonra sûreyi terkettiği takdirde sehiv secdesi vâcib olur. Bu­nun gibi, Fatiha'yla birlikte çok kısa bir âyet okumakla yetinildiği takdirde, müctehid imamların bir kısmına göre yine sehiv secde­si gerekir. (Et-Tebyin / Zeylaî) İmam Ebû Hanîfe'ye göre bir şey gerekmez.

Fatiha'dan sonra sadece iki kısa âyet okuyup yanılarak rükû'a gider ve orada hatırlayarak dönüp üç âyete tamamlarsa, yine sehiv secdesi vâcib olur. (bk. Celal Yıldırım, Kaynaklarıyla İslam Fıkhı, Uysal Kitabevi: 1/420-421)