Namazda kalbim çarpıyor, ne yapmam gerekir?

Soru Detayı

- Benim panik atağım var, namazda bazen özellikle farz namazlarını cemaat ile kılarken panik atak geliyor, kalbim çok hızlı çarpıyor; bu durumda ne yapmam gerekiyor?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kalbin hızlı çarpmasının namaza zararı olmaz.

Sağlığınıza zarar veriyorsa doktora sorar, ilaç alırsınız; bu da fayda vermez ise cemaatle kılmazsınız, tek başınıza kılarsınız...

Bu kısa bilgiden sonra, öncelikle şunun bilinmesi lazım, namaz müminin miracıdır ve ona eşref-i mahlûkat olduğunu hissettiren ibadetlerin en büyüğüdür. Dolayısıyla aşırı korku ve kaygıdan kaynaklanan panik atak ile namazın bir alakası yoktur. Çünkü namaz, değil korkmak, korkulacak tüm mahlukattan uzaklaşıp, hepsini arkasına bırakıp, kainatın sahibi, herşeyin dizgini elinde olan Allah’ın huzuruna çıkmaktır, huzur ve sekinet makamıdır.

Sizin namaz esnasında yaşadığınız bu durumun, muhtemelen geçmiş yıllarda veya çocukluğunuzda  cemaatle birlikte namaz kılarken,  duyduklarınız, gördükleriniz ya da yaşadıklarınızla ilgili olma ihtimali yüksektir.

Veya yine geçmişte namaz kılıp kılmamakla ilgili herhangi bir zorluk, şiddet, korku, yaşadıysanız veya gizli-saklı kılmak zorunda kaldıysanız, bu durum şimdiki korkularınızı tetikleyebilir.

Veya  herhangi bir veli, derviş, alim vb kişinin namaz kılarken yaşadığı Allah korkusundan kaynaklanan korkularını, kalbinin çarpmasını ona özel ruh haliyle ilgili menkıbelerini, hatıralarını veya sözlerini duymuşsanız, bu da namazınızda bilinçaltı korkularınızı tetikleyebilir.

Veya geçmişte cemaatle namaz kılarken, sizin dışınızda, ama sizi korku ve kaygıya sevk eden bir olay yaşanmışsa, mesela namaz kılarken eve hırsız girmesi, çocuğun tehlikeli bir işe kalkışması, evde bulunan bir hastanın fenalaşması, deprem veya yangın çıkması gibi, bilinçaltınız her namaz kıldığınızda o anı yeniden yaşıyor olabilir.

Saydığımız bu nedenlerin dışında ama bir şekilde namaz kılarken, namaz öncesi veya namaz sonrası yaşanmış başka bir durum da bilinçaltınızı etkileyebilir.

Eğer böyle bir durum varsa, bu demektir ki namaz esnasında iradeniz dışında bilinçaltınızın aktive olması ile yaşanan bir durum söz konusudur. Bunun için öncelikle bir içgörüye, geçmişe yönelik olarak kendinizi tanımaya ihtiyacınız var. Saydığımız nedenlerden birini veya benzerini hatırlarsanız ve geçmişle bugün arasında benzer duyguları yaşadığınızı anlarsanız sorunu çözme yolunda büyük bir adım atmış olursunuz. Çünkü sizi kaygılandıran şey, iradeniz dışında yaşadığınız ve nedenini bilmediğiniz bir duygudur.

Nedenini ve nereye dayandığını anladığınız an, bilinçaltından bilince gelecektir. Bilinçte olan şeyleri kontrol etmek de kolaydır. Ayrıca belirsizlik de ortadan kalktığı için rahatlayacaksınız.

Bununla beraber, bu çerçevede size önerimiz, namaz kılarken odaklanma noktanızı değiştirin. Mesela Fatiha ve diğer sürelerin manasına odaklanın. Bu şekilde zihniniz başka noktalarla fazla meşgul olmayacaktır.

Belli bir olgunluk yaşına kadar sabırlı olun, çünkü çocukluk ve gençlik dönemi korkuları ileri yaşlarda kesinlikle geçiyor.

Namazda yaşadığınız bu duygu ve fizyolojik tepkilerden dolayı namazdan asla kaçmayın, kaçtığınız takdirde daha fazla artar. Namazın ve okuduğunuz sure ve duaların manasına odaklanarak ısrarla üzerine gidin ve namaz kılmaya devam edin.

Bunların dışında Risale-i Nur külliyatından 9. Söz ve 21. Söz'deki namaz konularını sık sık okuyun, mümkünse her gün okuyun ki, bilinçaltınız “namaz kılarken” eski duygularınıza değil de yeni okuduklarınıza göre sizi etkilesin.

Bunun yanında yine 21. Söz’ün İkinci Makamında yer alan “vesvese” konusunu da okumanızda fayda olduğunu düşünüyoruz.

Kalbimizden geçen en gizli sırları bilen her şeye kadir olan Allah’tan bol bol yardım isteyin ve dua edin.