Namazda tilavet secdesi yapmanın fazileti var mıdır?

Soru Detayı

- Bizim cami imamı her cuma sabahı farzını kılarken özellikle tilavet secdesi olan ayet okuyor ve secde yaptırıyor bunun fazileti var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Namazda tilavet secdesini okumanın faziletli olduğuna dair bir bilgiye rastlayamadık.

Bu konuda çok önemli bir nokta şudur ki, namazda tilavet secdesini okuyan kimsenin bunu sadece secdeye gitmek için okumamalıdır. Aksi halde namazı bozulur. (bk. V. Zuhayli, el-Fıkhu’l-İslamî, 2/1133)

Bilinen şu ki, Hz. Peygamber (asm) Efendimiz cuma günü sabah namazında secde ve insan suresini okumuştur. Fakat bunu sürekli okumak sünnet değildir. (bk. V. Zuhayli, 2/1326)