Namazdan önce Nas suresinin okunması sünnet midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İmam Gazali İhya isimli eserinde böyle bir tavsiyede bulunmaktadır. Ancak İmam Gazalî bu tavsiyeyi bir hadise dayandırmadan yapmıştır.(bk. İhya, 1/159). Bu sebeple, buna sürekli yapılması gereken bir sünnet olarak bakamayız.

“Kametten önce...” demesinden maksat, cemaatle ilgili olmaktan ziyade belki de ferdî olarak namaz kıldığı zaman kişinin Nas suresini okumasını kasdetmiş olabilir. Çünkü müezzinin Nas süresini okuması cemaatten vesveseyi gidermesi söz konusu olsa da çok azdır. Asıl olan kişinin kendisinin okumasıdır. O halde, namazlardan önce camilerde böyle bir şeyin adet haline getirilmesinde bir sorumluluk olmadığı gibi, bir sünnet de değildir.

Özetlersek; İmam gazalî, bu sözünü bir hadise dayandırmamakla beraber, namazlarda şeytanın vesvesesinden korunmaya yönelik Nas suresini okumasını tavsiye etmesi güzel bir tavsiyedir. Bunu müezzinin açıkça okuması yerine, kişiler, müezzin kamet getirmeden önce okuma imkânını bulurlarsa okumaları iyi olur. Bu, “Eûzü / Şeytandan Allah’a sığınma” manasını daha da pekiştirecek bir husustur.