Nikolas Flamel ve felsefe taşı nedir, gerçek mi?

Soru Detayı

- Nicolas Flamel hakkında bilgi verir misiniz?
- “Her canlı ölümü tadacaktır” ayeti var merak ettim.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Geçmiş devirlerde diğer madenlerden altın yapma hep kimyacıların çalışma sahası olmuştur. Altını elde edebilmek için birçok formül ve deneme yapılmış, fakat başarılı olunamamıştır.

Kimya bilimine göre herhangi bir maddeyi altına dönüştürmek mümkün değildir. Çünkü altın bir bileşik değil saf bir elementtir.

Hâl böyle olmakla beraber madenlerden altın elde etme hayali hiç bitmemiş, bu istekler giderek efsaneleşmiştir.

İşte bu efsane kahramanlarından birisi de 1340 yılında doğmuş Fransız bir kimyacı Nikolas Flamel’dir. Bu kişi, elde ettiği bir taşa "Felsefe Taşı" adını vermiş ve bu taşın hangi elemente dokundurulsa onu altına dönüştürdüğü efsanesini yaymıştır.

Nikolas Flamel’in ikinci bir efsanesi ise ölümsüzlük iksiridir. Bu iksir felsefe taşının elde edildiği sıvıdır. Bu sıvının içilmesiyle güya ölümsüzlük elde edilir. Nikolas Flamel kendisi bu iksiri içtiği hâlde ölümden kurtulamamış ve “Her canlı ölümü tadacaktır.” ayetinin hükmüne boyun eğmiştir.

Fakat onu efsaneleştirmek isteyen iki kişi mezarını açıp cesedini kaybetmişlerdir. Sanki o ölümünden sonra ölümsüzleşip kaybolmuştur şayiasını yaymışlardır.

Bunlar çocukları uyutmak için uydurulmuş masallardır; hakikatle ve bilime yakından uzaktan ilgisi yoktur.

Ölümle ilgili ayetin meali şöyledir:

“Herkes ölümü tadacaktır; yaptıklarınızın karşılığı size eksiksiz olarak ancak kıyamet gününde verilecektir. Kim cehennemden uzaklaştırılır da cennete konursa artık kurtulmuştur. Dünya hayatı zaten aldatıcı şeylerden ibarettir.” (Al-i İmrân, 3/185)