Nüfus politikalarına İslami bakış açısı nedir?

Soru Detayı

Coğrafya dersinde anlatıldığına göre 3 nüfus politikası var:
- Nüfus artış hızını yükseltme.
- Nüfus artış hızını düşürme.
- Nüfusun niteliğini terakki ettirme.
- Bu politikalara İslami bakış açısı nedir?
- İkinci nüfus politikasında doğumların azaltılması, kısırlaştırma, evlenme yaşının sınırlandırılması tatbikleri var. Nüfus çok olursa maliyeye yük olur deniyor.
- Nüfus artış hızı düşürülürse kişi başına düşen gelir artar deniyor. Bu politikayı bazı ülkeler tatbik ediyormuş.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Devletin nüfus planlaması yaparak ailelerin ne kadar çocuk sahibi olacaklarını belirlemesi ve mecbur kılması caiz görülmemiştir.

Devlet eğitim ve öğretim kurumlarının faaliyetleriyle vatandaşlarını öğretir ve eğitir; böylece her aile kaç çocuk istediğine karar verir, fazlası için doğum kontrolü tedbirleri alır, doğan çocuklarını da iyi bir İslam insanı ve ümmet için yararlı bir şahıs olarak yetiştirmeye azami gayret eder.