Öğrenci, babasının haram olan kazancından alabilir mi? Kendi paramı kazanana kadar babamın gönderdiği parayı kullanabilir miyim? Babam maaşını bankaya yatırıyor ve faiziyle beraber hem kendileri kullanıyorlar hem de bana harçlık gönderiyor...

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Babanızın kazancının helâl ve haram olması ekseriyete göredir. Yani maişetinin çoğunluğu haram yoldan temin edilmişse haram hükmündedir. Eğer helâl galipse o zaman helâl hükmüne geçer, helâl kısmından istifade edilmiş olunur.

Çocuğun nafakası babaya ait olduğu için, haram kazancından istifade edebilir. Bu bakımdan öğrenci olan birisi, nafakasını kendi kazanmaya başladığı zamana kadar babasının kendisine verdiği parayı harcayabilir.