Öğrenim için kredi çekmek caiz mi?

Soru Detayı

- Dar gelirli bir ailenin özel okulda okuyan bir çocuğu varsa ve maddi destek alacağı birileri yoksa, ödeyecek durumu da yoksa kredi çekmesi caiz midir?
- Varsayalım özel bir üniversitede okuyan bir genç, ilk yıllarında ödeme sıkıntısı yaşamamış, ama gelecek senesinde ailesi ödemede sıkıntı yaşıyor. Bu durumda ne yapması gerekir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Faiz hakkında Yüce Allah (c.c.) şöyle buyurmuştur:

“Faiz yiyenler, şeytan çarpmış kimselerin cinnet nöbetinden kalktığı gibi kalkarlar. Bu hal onların «Alım-satım tıpkı faiz gibidir» demeleri yüzündendir. Halbuki Allah, alım satımı helâl, faizi haram kılmıştır. Bundan sonra kime Rabbinden bir öğüt gelir de faizden vazgeçerse, geçmişte olan kendisinindir ve artık onun işi Allah'a kalmıştır. Kim tekrar faize dönerse, işte onlar cehennemliktir, orada devamlı kalırlar. Allah faizi eksiltir, sadakaları bereketlendirir. Allah küfürde ve günahta ısrar eden hiç kimseyi sevmez… Ey iman edenler! Allah'tan korkun. Eğer gerçekten inanıyorsanız mevcut faiz alacaklarınızı terk edin. Şayet (faiz hakkında söylenenleri) yapmazsanız, Allah ve Resûlünün faizcilere karşı açtığı savaştan haberiniz olsun. Eğer tövbe edip vazgeçerseniz, sermayeniz sizindir; ne haksızlık etmiş ne de haksızlığa uğramış olursunuz.” (Bakara, 2/277-279)

Öte yandan Rasulüllah (asm), faiz yiyene ve yedirene, faizli muamelelerin şahitlerine ve katibine lanet etmiştir. (Buhari, Libas, 96; Müslim, Müsakat, 105, 106; Tirmizi, Büyu, 2)

Bu itibarla İslam’a göre faizin her çeşidi haramdır. Bir zaruret bulunmadıkça, herhangi bir kurum veya kişiden faiz almak veya vermek caiz değildir.

Zaruret ise, kişinin kendisinin ve bakmakla yükümlü olduğu bireylerin sağlık ve güvenlik içinde yaşamalarını sağlama konusunda başka çıkar yolun kalmaması halidir. Zaruretler ise kendi miktarlarınca takdir olunurlar. (bk. Mecelle, md. 22)

Alınacak olan her türlü ticari veya tüketici kredisi faiz kapsamındadır. Bu kredinin öğrenim amaçlı olması bu hükmü değiştirmez. Bu konuda gerçek veya tüzel kişilerle yapılan faiz akdi arasında fark olmadığı gibi, faizin enflasyon oranının altında kalması bu işlemin meşruiyetine gerekçe olamaz.