Öğreten ve öğrenen sevap konusunda eşit mi?

Soru Detayı

- Öğreten ve öğrenen sevap konusunda eşittir. (İbn-i Mace, Sünnet, 17) hadisi sahih mi?
- Sevapta eşit olmak ne demek, açıklar mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

العالِمُ والمتعلمُ شريكانِ في الأجر "Öğrenen ve öğreten ecir konusunda eşittir." [1] hadis-i şerifinin senedi zayıftır. Sebebi ise; senedin zincirinde geçen Ali b. Yezîd isimli ravinin zayıf olmasıdır. [2]

Hadisin manasına gelince:

Öğrenenin ve öğreten kişinin sevaplarının ortak olması; ilmin yayılması, cehaletin kalkması, bilgi kirliliğinin ortadan kalkması için ikisinin de varlığına ihtiyaç duyulmasındandır. Ne öğretmen öğrencisiz ne de öğrenci bir öğretmensiz bu vazifeyi ifa edebilir.

Bu nedenle hem bilgi öğreten ve üreten hem de bilgiyi alan ve yayan öğrenci ecir konusunda zahiren ortak olmuş oluyor. Bununla beraber, konuya iki açıdan bakılabilir:

Biri, öğretenin öğrettiği ile öğrenenin öğrendiği mükafat ne ise her ikisi de o ücreti alır, bir eksilme olmaz.

Diğeri ise, öğreten kişinin buna sebep olmasından dolayı ayrıca mükafat alması da mümkündür. Zira öğreten kişi, öğrettiği kişinin aldığı sevap eksilmeden o sevabı da aynen alacaktır.

Efendimiz (asm). “Öğreten ve öğrenen, sevap konusunda eşittir.” sözüyle, bilgi alışverişini insanlar arasındaki ilişkinin temeline koymuş ve bilmeyenleri öğrenmeye, bilenleri de öğretmeye teşvik etmiştir.

Kaynak:

[1] İbn Mâce, Sünnet, 17, Hadis No: 228.
[2] Abdullah b. Abdurrahmân er-Râcihî, Şerhu süneni İbn Mâce, 9/15.