Önceki kitaplara iman etmek ne demek?

Soru Detayı

- Kuran daha önceki kutsal kitaplara iman etmemiz gerektiğini söylüyor mu?
- Ey iman edenler! Allah’a, peygamberine, peygamberine indirdiği kitaba ve daha önce indirdiği kitaba iman edin. Allah’ı, meleklerini, kitaplarını, peygamberlerini ve ahiret gününü inkâr eden kimse iyice sapıtmıştır. - Nisa 136
- Peki İncil ve Tevrat değiştirildiyse ayette geçen "Daha önce indirdiği kitaba iman edin" cümlesini açıklar mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Önceki kitaplara iman, Allah’tan vahiy olarak indirilen Tevrat, Zebur, İncil gibi semavi kitapların vahiy ile indirildiğine inanmak demektir.

Nitekim ayette Kur’an’ın bizzat o eski kitapları tasdik ettiğine vurgu yapılmıştır. (bk. Bakara, 2/91)

Bu iman, daha sonraki tahrif edilen şeklinin de doğru olduğuna iman demek değildir. Bu açıkça bir çelişki olur. Zira, Kuran-ı Kerim, eski kitaplar için “tahrif” edilmiş olduklarını açıkça ifade etmektedir. (bk. Bakara, 2/59, 75, 159, 174; Nisâ, 4/46; Maide, 5/13, 15, 41; Araf, 7/162; 59, 174; Enam, 6/91.)

Demek ki, bu konuda Allah’ın emrettiği imandan maksat, onların da Allah tarafından indirildiği, birer vahiy olduğu ve asıl şekilleri itibariyle hak olduğuna iman etmektir.