Oruç tutanlar şefaat eder mi?

Soru Detayı

- İnternette gezinirken Şevval orucunu tutanlar 100.000 kişiye şefaatçi olabilecek, diye bir şey duydum.
- Bu sahih mi yoksa uydurma mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu bilgi uydurmadır.

İçinde bin aydan daha faziletli olan Kadir Gecesi'nin de bulunduğu farz bir oruç olan Ramazan orucunu tutan kimse için bile böyle bir şefaat müjdesi yokken, nafile bir oruç olan Şevval ayında oruç tutmanın bu kadar faziletli olması ne dinen ne de aklen mümkündür.

Bu tür uydurmalar şeriatın muvazenesini bozduğu gibi, birçok insanın imanını da zayıflatabilir.