Oturduğun yerden kalkmadan kabul olunacak dua sahih mi?

Soru Detayı

- Oturduğun yerden kalkmadan kabul olunacak dua hakkında bilgi verir misiniz ve sıhhati nedir?
- Bu hadis rivayetinin orijinalini ve mealini de verirseniz memnun olurum.
- Oturduğun yerden kalkmadan kabul olunacak dua şudur:
"Allâhümme yâ imâde men lâ imâde leh, yâ senede men lâ senede leh, yâ zühra men lâ zühra leh, yâ ğıyâse men lâ ğıyâse leh, yâ kerîmel afvi yâ hasenettecâvuzi yâ kâşifel belâi yâ azîmerracâi yâ avnedduafâi yâ munqizel ğarqâ yâ münciyel helkâ yâ muhsinu yâ mücmilu yâ mün'imu yâ mufdıl. Entellezî secede leke sevâdülleyli ve nûrunnehâri ve dav-ul qameri ve şuâuşşemsi ve deviyyül mâi ve hafîfuşşeceri yâ Allâh. lâ şerîke lek. Yâ Rabb. Yâ Rabb. Yâ Rabb. (ed-Deylemî, el-Firdevs bi me’sûri’l-Hitâb, no:1831, 1/450)

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Deylemi’nin ilgili yerinde (1/450, h.no:1831) söz konusu duanın metni şöyledir:

اللَّهُمَّ إِنِّي اسألك يَا الله يَا رَحْمَن يَا رَحِيم يَا جَار المستجيرين يَا مأمن الْخَائِفِينَ يَا عماد من لَا عماد لَهُ يَا سَنَد من لَا سَنَد لَهُ يَا ذخر من لَا ذخر لَهُ يَا حرز الضُّعَفَاء يَا كنز الْفُقَرَاء يَا عَظِيم الرَّجَاء يَا منقذ الهلكى يَا منجي الغرقى يَا محسن يَا مُجمل يَا منعم يَا مفضل يَا عَزِيز يَا جَبَّار يَا متكبر أَنْت الَّذِي سجد لَك سَواد اللَّيْل وضوء النَّهَار وشعاع الشَّمْس وحفيف الشّجر ودوي المَاء وَنور الْقَمَر يَا الله لَا شريك لَك أَسأَلك بِهَذِهِ الْأَسْمَاء أَن تصلي على مُحَمَّد عَبدك وَرَسُولك وعَلى آل مُحَمَّد

“Allah’ım! Senden istiyorum; Ya Allah, ya Rahman, ya Rahim...
Ey korunmak isteyenlerin koruyucusu!
Ey korkanların güvenlik mercii!
Ey dayanağı olmayan kimsenin dayanağı!
Ey senedi olmayanın senedi! ُ
Ey zahiresi olmayanın zahiresi (birikim olmayanın birikimi)!
Ey zayıfların sığınağı!
Ey fakirlerin hazinesi!
Ey ümitlerin büyük mercii!
Ey ölüme gidenlerin kurtarıcısı!
Ey boğulmakta olanların kurtarıcısı!
Ey iyilik yapan!
Ey güzellik yapan (Mücemmil)!
Ey nimetler dağıtan!
Ey bazılarını üstün kılan (mufaddil)!
Ey izzet sahibi!
Ey Cebbar (istediğini yapabilen ve kırık gönülleri onaran!)
Ey büyüklüğün zirvesinde olan!
Sen öyle bir rabsın ki, gecenin karanlığı, gündüzün aydınlığı, Güneş'in ışığı, ağacın hışırtısı, suyun sesi, Ay'ın nuru, sana secde etmektedir.
Senin asla şerikin yoktur.
Bütün bu isimler hürmetine, kulun ve resulün olan Muhammed’e ve Muhammed’in aline salat eyle!”

İlgili yerde “Oturduğun yerden kalkmadan kabul olunacak dua...” ifadesi yoktur.

Bu hadis rivayetinin zayıf olduğu ifade edilmiştir. (Sehavi, el-Kavlü’l-bedi, 2/335)

Rivayet zayıf da olsa, Allah'ı öven bu güzel ifadelerle dua etmek uygundur, iyi olur. Zira amellerin faziletleri konusunda zayıf hadislerle de amel edilebilir.

Duanın gayesi ise ibadettir.