Özgürlük neden kötüdür sizin için?

Soru Detayı

- Niçin Müslüman bir kadının başını açmasına müsaade edilmez. Cezayı ahirette bırakalım Allah versin. Ne olur ki?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Özgürlüğün kendisi tabii ki kötü değildir, ama bazı özgürlüklerin sonuçları kişi ve toplum için kötü olabilir. Bu kötülüğün önüne geçmek için dinler, devletler, aileler, şirketler, eğitimciler insanların bazı davranışlarına sınırlamalar getirmişlerdir.

Bu müdahaleler, görünüşte kişilerin özgürlüklerini sınırlıyor olsa da gerçekte insanları daha büyük tehlikelerden koruyor. Örneğin araç sürücüleri için getirilen hız sınırı, kemer takma zorunluluğu, alkol alma yasağı, görünüşte onların özgürlüklerini sınırlıyor, ama aslında onları kazalardan ve ölümden koruyor.

Gerçek bu olmasına rağmen, bazı sürücüler, “Bize karışmayın, biz özgür olmak istiyoruz ve bunun için de kemer takmak istemiyoruz.” diyorlar. Çünkü insan yetişkin de olsa, bazen duyguları aklının önüne geçebiliyor, verdiği kararlar, yaptığı davranışlar mantıksız olabiliyor. İnsan bazen de ileriyi göremiyor, olaya çok yönlü bakamıyor. Baktığı şey, sadece o andaki keyfi veya rahatıdır, yani kemerin onu sıktığı ve bunun da onun özgürlüğünü sınırladığıdır.

Bu örneği daha da genişletirsek, dünyadaki kötülükler, sapkınlıklar, saldırılar, saldırıya uğramalar, tecavüzler, boşanmalar, terk edilmeler, kavgalar, öfkeler, savaşlar vb aslında kişilerin sınır koyamadıkları özgürlüklerinin sonucudur.

Sizin sorduğunuz başörtüsü takma konusuna da bu çerçeveden bakabiliriz.

Ama önce bir konuya açıklık getirmemiz lazım. İslamiyet, kadının ve erkeğin iki dünya saadetine nail olmaları için her iki cinse de -çerçevesi farklı da olsa- tesettürü farz kılmıştır.

Kadın için tesettür sadece başörtüsü değildir. Maalesef günümüzde bazı kadınlar tesettüre riayet etmeyip, sadece başörtüsü taktıkları için, onun da tek başına çok bir anlamı kalmıyor.

Oysaki tesettürün dünyadaki faydaları saymakla bitmez.

Vereceğimiz linkte de görüleceği üzere, tesettür kadının özgürlüğünü kısıtlamak değil, tam tersine iki dünyada huzurunu sağlayan bir emirdir.