Ozon tedavisi orucu bozar mı?

Soru Detayı

- Tedavi amaçlı ozon tedavisi oluyorum. Bunu damardan almak veyahut rektal olarak (makattan) almak arasında herhangi bir fark var mı?
- Ozon, 3 oksijen molekülünden oluşan bir gazdır. Doğal çevremizde var olan ozonu genellikle bizi atmosferdeki zararlı UV ışınlarından koruyan özelliği ile tanırız. Oysa ozon bizi sadece UV ışınlarından korumakla kalmaz; diğer pek çok alanda yaşam kalitemizi yükseltir.
- Ozon terapi hastalığa ve hastaya uygun olmak üzere vücuda farklı yollarla uygulanabilmektedir
- Majör Yöntem: En yaygın kullanılan bu metotla hastanın 50-100 ml kanı alınarak, dozu belirlenmiş ozonla karıştırıldıktan sonra tekrar kişiye geri verilmektedir.
- Minör Yöntem: Kişiden alınan 2-5 cc kan, belirlenmiş dozda ozonla karıştırılarak kas içine enjekte edilmektedir.
- Subkutan Uygulama: Belirlenmiş doz ve hacimdeki ozon gazı ince uçlu iğne ile cilt altına enjekte edilir.
- Vücut Boşluklarına Ozon Gazı Verilmesi: Makat yoluyla, vajinal ve kulak yoluna püskürtme ile ozon verilebilmektedir.
- Eklem İçine Ozon Gazı Verilmesi: Eklem rahatsızlıklarında uygun bir iğne ile belirli dozda ozon gazı eklem içine verilmektedir.
- Torbalama Yöntemi: Diyabetik yaralar gibi kapanması güç yaraların tedavisinde uygulanan bir yöntemdir.
- Ozonlanmış Ürünlerin Kullanılması: Ozonlu su, ozonlu yağ gibi ozonlanmış sıvıların haricen sürülmesi şeklinde uygulanabilmektedir.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Damardan, deri altına veya adaleye… iğne ile sıvı, gaz vb. şeklinde ilaç vb. orucu bozmaz. Çünkü bunlar bir şey yemek veya içmek değildir.