Pekmezin içine kuş yavrusu düşüp ölürse nasıl temizlenir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kendi kendine ölen hayvanın eti ve tabaklanmamış derisi pistir.

Donmuş yağ, pekmez ve benzeri şeylerin içine pis bir şey düşse, bu madde çevresiyle birlikte ovulup çıkarılınca temizlenmiş olur. Hz. Peygamber (asm)'in eşi Meymune (r.anhâ) şöyle demiştir:

"Bir fare yağa düşmüştü, içinde öldü. Hz. Peygamber'e soruldu: "Onu ve çevresini atın, yağı da yiyin." buyurdu." (1)

Yine içine temiz olmayan bir şey karışan süt, pekmez ve bal gibi sıvılar, temiz su içinde üç defa asıl kendi miktarlarında kalıncaya kadar kaynatılmakla temiz olur. Çünkü bu durumda temiz olmayan şeyin niteliği değişmiş sayılır.

(1) bk. Buhârî, Vüdû', 67; Zebâih, 34; İbn Hanbel ve Nesâî'nin rivâyetinde "donmuş yağa" ilâvesi vardır. as-San'ânî, Sübülü's-Selâm, III/8; Nesâî, Fer',10: İbn Hanbel, VI/329, 330, 335.